Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 129.050 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Дијалектите на летонскиот јазик.

Латвиски јазикисточнобалтички јазик и официјален јазик во Летонија. Летонскиот јазик го зборуваат околу 1,4 милиони Летонци во Летонија и околу 150.000 Летонци во дијаспората. Овој јазик има голем број говорници на кои летонскиот не им е мајчин јазик, ситуација која не е типична за помалите јазици во светот. Од малцинските заедници во Летонија, кои вкупно бројат околу 924.000 жители, само 30% го зборуваат јазикот. Летонскиот јазик е сроден со литванскиот јазик и се во иста јазична група, но сепак не се меѓусебно разбирливи.

Летонскиот е нефлексивен јазик со неколку аналитички форми, три дијалекти и германско синтаксичко влијание. Јазикот има само два граматички рода. Секоја именка се деклинира во седум падежи: номинатив, генитив, датив, акузатив, инструментал, локатив и вокатив. Официјално писмо на јазикот е летонската азбука, која е заснована на латиницата, со одредени модификации според летонскиот фонетски систем.

Летонскиот јазик е дел од групата на балтички јазици. Според досегашните истражувања, по периодот на праиндоевропскиот јазик, се формирала група на балто-словенски јазици, кои пак се поделиле на две посебни групи во 10 век п.н.е. Како и да е, и покрај постоењето на многу архаични форми во балтичките јазици, денес не е сосема јасно како настанала балтичката група и со кои јазици била првично поврзана. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Bohinjsko jezero 2.jpg
Бохињското Езеро во Националниот парк Триглав, Словенија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Моштенска носија од Бач, Битолско
На денешен ден…

Денес е 25 јуни 2022 г.

Настани:
Мајкл Џексон во 1984.
1876  Се одвива Битката кај Литл Биг Хорн во која умира Џорџ Армстронг Кастер.
1950  Започнува Корејската војна.
1991  Хрватска и Словенија ја објавуваат својата независност од Југославија.
1998  На пазарот лансиран е оперативниот систем Microsoft Windows 98.
2009  Мајкл Џексон, кралот на поп-музиката, починал во Лос Анџелес поради предозираност со анестетици на 50-годишна возраст.

Родени:

1242  Беатриса — војвотка од Бретања.
1852  Антони Гауди — каталонски архитект.
1864  Валтер Нернст — германски физичар и хемичар, добитник на Нобелова награда за хемија.
1883  Петар Здравев — професор на Медицинскиот факултет во Скопје.
1900  Луис Маунтбатен — британски поткрал на Бурма.
1903  Џорџ Орвел — англиски писател.
1923  Сем Френсис — американски сликар.
1923  Ватрослав Мимицахрватски режисер.
1924  Сидни Ламет — американски глумец и режисер.
1926  Ингеборг Бахман — австриска писателка.
1934  Петре М. Андреевски — македонски писател.
1942  Ангел Гавровски — македонски сликар.
1956  Борис Трајковски — претседател на Република Македонија.
1960  Зорица Конџа — хрватска пејачка.
1960  Алдо Серена — италијански фудбалер.
1963  Џорџ Мајкл — британски пејач.
1966  Дикембе Мутомбокошаркар на НБА со потекло од ДР Конго.
1968  Доринел Мунтеану — романски фудбалер.
1975  Владимир Крамник — руски шахист.
1982  Вилијам Боне — француски велосипедист.
1985  Скот Браун — шкотски фудбалер.
1986  Марсел Вис — швајцарски велосипедист.
1987  Рафаел Валс — шпански велосипедист.
1997  Родриго Бетанкур — уругвајски фудбалер.

Починале:

1533  Марија Тјудор — кралица на Франција.
1767  Георг Филип Телеман — истакнат германски барокен композитор.
1822  Е. Т. А. Хофмангермански писател и композитор.
1861  Абдул Меџид Iсултан на Османлиското царство.
1990  Кузман Сотировски — македонски фудбалер.
1998  Жак Кустофранцуски истражувач, научник и иноватор.
2009  Мајкл Џексон — американски музичар, наречен „Крал на поп-музиката“.
2009  Фара Фосетамериканска глумица.

Празници:

  Ден на независност на Мозамбик
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на Фондацијата Викимедија — непрофитна организација која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич